Synodní skupiny

Synodní skupiny

Photo by Andrew Moca on Unsplash

 

  •  
    1. Jaká je role synodního delegáta?

    Synodní skupiny jsou jedním z důležitých zdrojů inspirace pro synodní delegáty, avšak vlastní zpracování vybraných oblastí k řešení či sdílené vize je úkolem synodních delegátů samotných. Ti jsou sice vyzváni, aby při své práci intenzivně nejrůznějšími způsoby, především skrze synodní skupiny, naslouchali hlasům lidí z celé diecéze, ale výsledné zpracování témat je pak jejich vlastní. 

  •  
    2. Jaká je role synodních skupin?

    Synodní skupiny jsou jedním z důležitých zdrojů inspirace pro synodní delegáty. Mají synodním delegátům pomoci naslouchat hlasům z celé diecéze a spolupracovat:

    1. na zpracování alespoň jedné ze základních oblastí k řešení
    2. na tvorbě sdílené vize diecéze (pokud se na tom s delegátem domluví)
  •  
    3. Kdo tvoří synodní skupinu?

    Synodní skupinu může tvořit jakákoli někým ze synodních delegátů moderovaná či iniciovaná skupinka lidí z prostředí, za které byli delegáti zvoleni či jmenováni, případně i skupinka více delegátů.

    Synodní skupina je skupinou o velikosti alespoň 3 lidí (včetně synodního delegáta či moderátora), která se nad zvoleným tématem sejde alespoň na 2 hodiny (např. v jednom či ve dvou setkáních).

    Synodní skupinka může být vytvořena i z několika delegátů, mohou se "scházet" třeba online napříč celou diecézí. 

  •  
    4. Jaká je role farních rad, vikariátek či jednotlivců?

    Ve II. etapě není třeba formálně zapojovat PRF, ERF či vikariátní konference, ale účast jejich členů na synodních skupinkách je velmi doporučena a synodní skupinky se naopak mohou konat i v rámci setkání těchto uskupení.

    Podněty od jednotlivců jsou také vítané, i když jen jako doplnění konzultace v synodních skupinách či jako inspirace pro vlastní zpracování delegáty.

  •  
    5. Musí být synodní delegát přítomný v každé skupině?

    V synodních skupinách může být synodní delegát buď osobně přítomný a moderovat je, nebo se domluví s někým ze své farnosti / komunity / vikariátu, kdo bude skupinu moderovat a delegátovi pak předá zápis s výsledky práce této skupiny.

  •  
    6. Jaké jsou podklady pro práci synodní skupiny?

    Všem delegátům jsou k dispozici aktualizované, teologickou skupinou doplněné dva podklady pro práci synodních skupin:

  •  
    7. Jak může synodní skupina vzniknout?

    Na práci synodních skupin máte cca 2,5 měsíce (do konce května). V průběhu celého tohoto období mohou vznikat i nové skupiny.

    • Synodní supiny můžete začít organizovat např. ve spolupráci s PRF či ERF a s farářem / administrátorem vaší farnosti.
    • Můžete také navázat na loňské synodní skupinky a pokračovat v nich.
    • Můžete svolat nové skupinky na základě zájmu o konkrétní oblasti k řešení či spolupráci na sdílené vizi.
    • Můžete se spojit s dalšími delegáty (či jinými zájemci z diecéze), kteří se chtějí věnovat stejné oblasti k řešení (nebo dotváření sdílené vize) a s nimi utvořit synodní skupinku (třeba i napříč diecézí – můžete pak komunikovat třeba přes videokonferenci a mailem).
  •  
    8. Jakým způsobem synodní skupina pracuje?

    Delegát po rozhodnutí, kterému tématu se věnovat, oznámí toto rozhodnutí synodnímu týmu, seznámí s tématem synodní skupinu, domluví termín setkání, pošle členům skupiny předem odkaz na dokument Oblasti k řešení s informací, které "oblasti k řešení" se bude skupina věnovat a zařídí vytištění příslušného pracovního listu pro členy skupiny. 

    V synodních skupinkách je doporučené pracovat synodní metodou rozhovoru v Duchu, kterou si ovšem mohou delegáti přizpůsobit podle jejich možností a potřeb.

    Základem je, aby se účastníci setkání skupiny mohli na téma předem připravit, aby každý, kdo chce dostal při setkání přiměřený prostor k vyjádření se, aby byl během setkání dán opakovaně prostor naslouchání Duchu v tichých chvílích a aby delegát či jiný moderátor skupinu doprovázel k tvůrčímu naslouchání, nalézání společných pohledů a respektování menšinových hlasů.

    Ze setkání je vyhotoven pracovní zápis, který se ale neposílá přímo synodnímu týmu, nýbrž poslouží synodnímu delegátovi k vlastnímu zpracování vybrané oblasti k řešení či podnětů ke sdílení vizi. Zápisy ze synodních skupin pak delegát přiloží ke svému zpracování tématu.

  •  
    9. Jak delegát zpracovává vybrané téma?

    Z podnětů získaných při setkáních synodních skupin a na základě zápisů pak delegát zpracuje svůj vlastní materiál věnující se vybrané oblasti k řešení či podnětům ke sdílené vizi, se kterým ještě před jeho odesláním seznámí ty, které při přípravě tohoto zpracování v synodních skupinách naslouchal.

    Synodní delegát se může při zpracování tohoto materiálu spojit s dalšími delegáty napříč diecézí a spolu s nimi zpracovat společný materiál. Pokud takto budete spolupracovat na jedné ze „základních oblastí k řešení“ s více delegáty, svoji povinnost zpracovat alespoň jednu z nich si tak splní každý ze zapojených delegátů (tedy nejen ten, který skupinu organizuje).

    Výsledky své práce synodní delegáti odesílají průběžně, jak jsou s nimi hotovi (synodnímu týmu to velmi pomůže při jejich zpracování), nejpozději pak do 31. května 2025.

  •  
    10. Na koho se mohou delegáti obracet o podporu?

    Synodní delegáti mají ke své práci k dispozici kromě synodního týmu také různé odborné poradce, pracovní skupiny a teologickou skupinu.

    Při jakýchkoli nejasnostech se obracejte na synoda@bip.cz (raději dříve, než pozdě). ;-)